Yiğit Efe Mekanik | Fleksible(Esnek) Ürünler

Fleksible(Esnek) Ürünler

FLEX (ESNEK) ONDÜLELİ PASLANMAZ METAL HORTUM VE HORTUM TAKIMLARI, NERELERDE KULLANILIR?

Flex esnek paslanmaz hortumlar, montaj ve kullanım kolaylığı, çürümeye (korozyona) karşı uzun ömrü ile evimizdeki kombide, ocakta, dairemizin girişindeki sayaçlarda, çeşme ve armatürlerimizde, günden güne yaygınlaşan dekoratif daire içi tesisatlarında, yani deyim yerindeyse gözden ırak ama hayatımıza ve güvenliğimize çok yakın bir şekilde bize on yıllardır hizmet etmeye devam ediyor.

Bunların haricinde flex hortum (boru) genel su tesisatlarında, güneş enerji (solar) sistemlerde, kazan (boiler) ve fancoil sistemlerinde, kısacası esnek ve paslanmaya karşı dayanıklı yapısıyla, hassas ayarların, titreşimin, korozyonun bertaraf edilmek istendiği, kolay ve hızlı kurulumun talep edildiği tüm sistemlerde tercih edilmektedir.

İçinden geçen ana akışkanlar, doğalgaz ve sıcak/soğuk su’dur.

Paslanmaz flex hortumlar, ilgili TSE ve EN ISO Avrupa standartlarında belirtilen içeriğe sahip, özel paslanmaz şerit sac malzemelerden imal edilmektedir. İlgili standartlarda onlarca malzeme çeşidi bulunduğundan dolayı, konuyu daha basit hale getirmek amacıyla malzeme detay kısmında, piyasada en çok kullanılan ve bilinen adlarıyla 304/304L, 316/316L’den bahsediyor olacağız.

Paslanmaz hortumlar, yaklaşık 1400-1450 derece (C) erime noktasına sahiptirler. Dolayısıyla olası bir yangına karşı oldukça dayanıklıdırlar. Dışındaki kaplamaların (makaronun) ise yangını engelleyici herhangi bir özelliği bulunmamaktadır. Kılıftan beklenen, temizlik kimyasallarına karşı hortumu koruması ve bir yangın esnasında bünyesindeki zararlı kimyasalları ortama vererek bir solunum yolu tehlikesini ortaya çıkarmamasıdır.

Nihai ürünler, hangi amaçla kullanılacak ise, tabi oldukları standart veya standartlarda belirtilen mekanik, kimyasal, termal vb. tüm testlerden geçmek zorundadırlar.

Eğer kullanım yeri bir standart ile sınırlandırılmamış ise müşteri, ürünün TS EN 10380 flex hortum genel standardına göre teste tabi tutulmasını isteyebilir, ya da özel testler talep edebilir.

Bu testlerden başarıyla geçen ürünler için üreticiler, ilgili kuruluşlardan sertifikalarını almaya hak kazanırlar.
Kullanıcıların bu sertifikasyonlara öncelikli olarak dikkat etmelerini önemle tavsiye ediyoruz.

Not: Üretim safhasında sadece “esnek hortum üretim” aşamasından geçip, teste tabi tutularak müşteriye teslim edilen ürünler “hortum” statüsündedir. Üzerinde kaynaklı uç parçası bulunan ürünler içinse “esnek hortum takımı” tabirini kullanıyor olacağız.

Diğer Hizmetler

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.