Yiğit Efe Mekanik | İklimlendirme

İklimlendirme

İklimlendirme

Kapalı bir ortamın sıcaklık, nem, temizlik ve hava hareketini insan sağlık ve konforuna göre ayarlama işlemine iklimlendirme denir. İklimlendirme terimi İngilizce’deki “air condition” kelimesinden gelir. Dilimizde iklimlendirme ve klima terimlerinin her ikisi de kullanılır. Klima ve soğutma sistemleri, ortamın havasını serinletir. Böylece çalışma koşullarını en ideal seviyelere çeker. İklimlendirme kavramı genellikle soğutma ya da ısı konforu için iç havanın neminin alınması işlemine karşılık gelir.

İklimlendirmenin önemi

İklimlendirme sistemlerinin geçmişine baktığımızda henüz teknolojinin hayatımıza dokunmadığı yıllara dönüyoruz. İlk çağlarda gıda maddelerinin bozulmaması için mağara ya da toprak altına saklanması da bir iklimlendirme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Yerleşik düzene geçmekle birlikte binaların ve evlerin ısıtılması ya da soğutulması için iklimlendirme sistemleri devreye girdi. İlk zamanlar yalnızca ihtiyaç olarak ve bir anlamda zorunluluk olarak uygulanırken günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle artık insanların yararına üretimler yapılmıştır. Artık günümüzde iklimlendirme cihazları hayatımızın her noktasında vazgeçilmez bir unsur olarak yerini koruyor. Yaz aylarında da kış aylarında da iklimlendirme söz konusu. Yaz aylarında soğutmak ve odanın nem dengesini korumak için kullanılırken kış aylarında ısınmak için kullanılıyor. Her iki mevsimde de havayı devir daim ediyor ve toz, pislik ve mikroptan arındırıyor. Sistemlerin kurulumu sırasında mümkün olduğunca çevre dostu bir yaklaşım sergileniyor ki bu da kullanıcılar için daima artı bir değer oluyor. Ara başlık: İklimlendirme sistemleri nasıl çalışır?

Soğutma sistemlerinin çalışma prensibi şu şekildedir; belirli bir basınç durumunda bulunan likit soğutucu akışkanın, istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması ve bu buhar halinden tekrar sıvı hale dönüştürülmesi şeklinde çalışır. Isıtma ve soğutmada kullanılan pompa türlerinden biri inline pompalardır. Emme ve basma flanşları aynı hat üzerinde olan in-line pompalar tesisata direkt bağlanabilen pompalardır. In-line pompalar; su arıtma sistemlerinde, endüstriyel uygulamalarda, iklimlendirme sistemlerinde ( ısıtma ve soğutmada ) kullanılır.

Diğer Hizmetler

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.